nieruchomości w Hiszpanii

Rola drewna w hiszpańskich nieruchomościach

Hiszpańską architekturę ceni się na całym świecie ze względu na swoją różnorodność i bogactwo. Pierwszym, co przychodzi na myśl w tym kontekście jest kamień. Jednakże drewno jest także jednym z elementów, które wzbogaca nieruchomości w Hiszpanii pod względem konstrukcyjnym i czysto wizualnym.

Od wieków, drewno było podstawowym materiałem budowlanym zaraz obok kamienia. Dzięki temu powstały niesamowite struktury wśród których można wymienić typowe hiszpańskie "caseríos", rustykalne domy wiejskie czy średniowieczne zamki. Do dziś domy w Hiszpanii korzystają z drewna odgrywającego kluczową rolę w architekturze i designie hiszpańskich wnętrz. Dość trudno znaleźć domy drewniane, budowane od początku do końca z tego materiału. Jednak ten materiał stanowi świetne dopełnienie zimnego kamienia lub cegły.

Nowoczesne i tradycyjne nieruchomości w Hiszpanii

Drewno jest materiałem o uniwersalnych właściwościach. Jego naturalna tekstura i ciepła kolorystyka dodają wnętrzom przytulności, a jednocześnie wyrafinowanego uroku. W hiszpańskich domach często można znaleźć drewniane belki stropowe, podłogi, meble, a także liczne detale dekoracyjne. Stanowią one kontrast dla białych lub jasnych ścian, typowych dla śródziemnomorskiego stylu.

W niektórych regionach Hiszpanii, takich jak Katalonia czy Andaluzja, tradycyjne domy, zwane "masías" czy "cortijos", są pełne drewnianych detali. Te domy Hiszpania często leżą w idyllicznych wiejskich okolicach. Zachwycają swoją prostotą i harmonią z otaczającą naturą. Drewno idealnie wpisuje się w taką koncepcję.

Nowoczesna architektura hiszpańska również nie rezygnuje z drewna. Projektanci i architekci często wykorzystują ten naturalny materiał, tworząc nowoczesne, ale jednocześnie przytulne i ekologiczne przestrzenie. Drewno często łączy się ze szkłem i betonem. W ten sposób powstaje fascynujący kontrast, który podkreśla nowoczesny charakter budynku.

Drewno materiałem przyszłości

Wybór drewna jako materiału w architekturze nie jest tylko kwestią estetyki. Ten materiał posiada bowiem doskonałe właściwości izolacyjne. Taka cecha jest szczególnie pożądana w ciepłym klimacie Hiszpanii. Ponadto, to materiał odnawialny i biodegradowalny. Dla wielu osób jest to bardzo istotna kwestia w coraz bardziej zdegradowanym środowisku naturalnym.

Jak więc widać, drewno jest nieodłącznym elementem hiszpańskiej architektury. Jego uniwersalność i ekologiczne właściwości sprawiają, że sięga się po nie chętnie. Zarówno stare domy na prowincji, a także nowoczesne apartamenty w Hiszpanii w centrum miasta wzbogaca się o drewniane detale.

Stosowanie drewna w budownictwie i projektowaniu wnętrz w Hiszpanii to nie tylko hołd dla tradycji. Jest to również świadome wykorzystanie materiału, który jest zarówno piękny i praktyczny. Odnawialność drewna oraz jego potencjał w tworzeniu komfortowych i zdrowych przestrzeni czyni go materiałem przyszłości.

skandynawskie dodatki

Minimalizm i naturalność

Na przestrzeni ostatnich lat styl skandynawski znacznie zyskał na popularności. Ten rodzaj aranżacji bardzo często wykorzystywany jest w nowoczesnych wnętrzach, w których główną rolę odgrywa prostota. Jego główne założenia opierają się na minimalizmie i swojego rodzaju surowości. Stąd też wnętrza w stylu skandynawskim cechują się ograniczonymi dekoracjami i zastosowaniem naturalnych materiałów, w tym głównie drewna. Jak wykorzystać skandynawski design do aranżacji w domu z drewna oraz na co zwracać uwagę?

Cechy stylu skandynawskiego

Skandynawski styl wystroju wnętrz opiera się na jasnej kolorystyce, dzięki której pomieszczenia wydają się bardziej przestronne. Najczęściej jest to biel, szarości i pastele. Ta cecha wywodzi się z krajów na północny Europy, gdzie pogoda bywa często ponura. Jasne wnętrza pomagają tam przełamać przygnębiającą atmosferę spowodowaną brakiem słońca.

Kolejnymi kluczowymi elementami stylu skandynawskiego jest prostota i wykorzystanie materiałów naturalnych. Najlepiej w tej roli sprawdza się drewno, ale swoich zwolenników ma również kamień i tkaniny pochodzenia naturalnego. Stąd też drewniane domy i ściany wykonane z drewna doskonale wpasowują się w ten zamysł. Z kolei skandynawskie dodatki są stosunkowo proste i minimalistyczne. Zazwyczaj ograniczają się do roślin i drobnych, funkcjonalnych ozdób. Kluczem jest oszczędność i zachowanie spójności poprzez dobór dodatków pasujących do siebie.

Drewniany dom posiadający skandynawski design

Skandynawski design będzie świetnym pomysłem na wystrój domu z drewna. Surowy, naturalny wygląd drewnianych ścian doskonale wpasowuje się w założenia tego stylu. W połączeniu z jasną kolorystyką - bielą, beżem lub szarością - stworzy unikalną, a przede wszystkim wyjątkowo prostą i przejrzystą aranżację. Z pewnością spodoba się ona wszystkim zwolennikom minimalistycznego wystroju wnętrz w bardziej nowoczesnej odsłonie.

Aby podkreślić surowy wygląd wnętrz w domu z drewna warto zdecydować się na wyłożenie podłogi materiałem, który stworzy iluzję kamienia. Sprawdzi się on lepiej niż tradycyjne panele, wprowadzając różnorodność do aranżacji, a jednocześnie trzymając się wyznaczonego stylu. Niezwykle pomocne okażą się również stylizowane meble, oferowane przez sklep skandynawski. Wśród nich warto wyróżnić marki bezpośrednio powiązane ze skandynawskimi aranżacjami, takie jak Nordal czy Madam Stoltz. W połączeniu z jasną kolorystyką i staranną aranżacją pomogą one stworzyć niesamowite wnętrza w stylu skandynawskim.

domy drewniane

Po długim czasie stosowania do budowy wyłącznie elementów betonowych, domy drewniane wracają do łask. powodów tego jest bardzo wiele, jednak na czele listy korzyści płynących z posiadania takiego właśnie domu znajdują się względy zdrowotne jak również finansowe. Domy z drewna bardzo często są znacznie tańsze w budowie. Powodem tego jest między innymi brak konieczności stosowania dodatkowych warstw ocieplenia, gdyż drewno stanowi naturalną izolację. Ponadto ten typ domu nie wymaga wykonywania elewacji, gdyż jego zewnętrzną ozdobą jest właśnie wykorzystane do budowy drewno.

Najlepiej, zdaniem bardzo wielu profesjonalistów sprawdzają się przede wszystkim domy z bali. Oczywiście do ich budowy należy wykorzystać odpowiednie drewno, nie tylko jak mowa o gatunek, ale także o wielkość czy tak zwane  sezonowanie. Powinno ono bowiem mieć zbliżony stopień wilgotności, aby uniknąć problemów z przesuszaniem się drewna po postawieniu budynku. Domy drewniane z bali wprawdzie wielu osobom kojarzą się przede wszystkim z domkami  letniskowymi, jednakże bez problemu można z nich budować znacznie większe budowle, przeznaczone do korzystania cały czas. Wystarczy zerknąć w kierunku gór, aby zobaczyć domy całoroczne z bali, które doskonale sprawdzają się nawet w surowych, panujących tam warunkach atmosferycznych. Odpowiednio przeprowadzona budowa domów drewnianych to także pewność mieszkania w zdrowym otoczeniu. Drewno bowiem, w przeciwieństwie do wielu stosowanych do budowy materiałów nie zawiera żadnych szkodliwych dla zdrowia substancji, doskonale też zatrzymuje ciepło w zimie i daje przyjemny chłód latem.

skandynawski styl

Drewno na podłogach i w meblach

Styl skandynawski od kilku już lat wyznacza trendy w aranżacji naszych wnętrz. Opiera się na prostych założeniach, które można wykorzystać do stworzenia pięknego domu. Są to: minimalizm formy i wykorzystanie naturalnych materiałów, szczególnie drewna. Skandynawski styl lubi wnętrza w jasnych barwach. Dlatego ściany najczęściej są białe lub w jasnych odcieniach szarości, co rozjaśnia pomieszczenie. Podłoga to zwykle parkiet lub deski z litego drewna, ale w jasnym odcieniu, by nie zaciemniała wnętrza. Czasami podłogę maluje się w jasnych barwach. W efekcie otrzymujemy przyjemną dla oka powierzchnię, która posłuży długie lata. Również meble powinny być z naturalnego surowca, w praktyce najczęściej oznacza to drewno. Powszechne są masywne komody i szafy, które dzięki jasnej farbie lub lakierowi sprawiają wrażenie lekkich.

Styl skandynawski to monotonia?

Czy używając jedynie białego i odcieni szarości, takie wnętrze nie będzie zbyt monotonne? Z ratunkiem przychodzi natura i jej różnorodne tekstury. Zaczynając od podłogi i wzorów drewnianych desek, poprzez fakturę mebli, aż po skandynawskie dodatki. Wykorzystując różnorodne materiały można sprawić, że całość będzie dawać wrażenie czystości, elegancji i przytulności. Drewno ma szczególne miejsce w stylu skandynawskim, bo wprowadza do wnętrza poczucie przytulności i bliskości z naturą. Przy tym jest łatwo dostępne i proste w obróbce. Nie dziwi zatem, że nasi północni sąsiedzi wykorzystują je w takich ilościach.

Egzotyczny bambus

Znajdziemy meble wyraźnie eksponujące teksturę drewna, czy krzesła z plecionym siedziskiem jakby z obrazu van Gogha. Również bambus, dzięki lekkości i walorom wizualnym wpisał się w styl skandynawski wnętrza. Krzesła, wieszaki, stoliki, bambusowe wózki kuchenne – te skandynawskie dodatki idealnie wpasowują się w estetykę stylu, mimo egzotycznego pochodzenia bambusa. Myśląc nad kolorystyką tych urozmaiceń, warto pamiętać, że użyte kolory powinny występować w naturze. Najczęściej to turkus, błękit, mięta, zieleń i delikatny róż. Urządzając takie wnętrze nie można zapomnieć o naturalnych materiałach i subtelnych kolorach. Trzymając się tych prostych zasad, uczynimy nasze wnętrze przyjemnym miejscem do życia.

domy z bali

W ciągu kilku ostatnich dekad bardzo wzrosło zainteresowanie ekologią i tradycyjnymi metodami stosowanymi w różnych dziedzinach życia. Być może to właśnie z tego powodu również do Polski zawitał trend, jakim są domy drewniane z bali, także styl skandynawski wnętrza.

Drewniane budynki to w pełni funkcjonalne domy, które mają fundamenty, mogą być podpiwniczone, mają również termoizolację, dzięki której domy z drewna mogą być równie przytulne i zabezpieczające mieszkańców przed zimnem jak budynki z cegieł i pustaków

Budowę domu rozpoczyna się od fundamentów, które muszą być idealnie równe. Specyfika budowania z drewna sprawia, że nie ma możliwości korygowania poziomów w trakcie stawiania ścian.

Na fundamentach osadza się bale podwalinowe a później bale stanowiące nośny szkielet domu i jego ściany.

Szczeliny powstające ze względu na możliwe nierówności drewna wypełnia się pasami filcu. Filc pełni również rolę izolacji, jednak w naszym klimacie praktykuje się również ocieplanie budynków aby przygotować je do używania całorocznego. Ocieplenie kładzie się od wewnątrz, aby nie zakrywać elewacji z bali.

W zależności od rodzaju i wielkości, domy drewniane mogą być dodatkowo wzmacniane klinami i zbrojeniami z metalu. Stosuje się także stalowe kotwy, których zadaniem jest spajanie ze sobą bali.

Budowa domów drewnianych to zajęcie dla wykwalifikowanych fachowców, którzy mają świadomość, w jaki sposób drewno „pracuje” i jak się z nim obchodzić, aby zagwarantować trwałość idący w parze z pięknym wyglądem domu.