budowa domów drewnianych

Budowa domów drewnianych

Mieszkanie w drewnianym domu dla wielu osób jest marzeniem. Łączone one w sobie atrakcyjny wygląd, funkcjonalność, a także wysoki komfort użytkowania. Dzięki nim można być bliżej natury. Porównując coś takiego jak budowa domów drewnianych do tradycyjnego od razu widać szereg oszczędności.

Oszczędności szukaj w fundamentach

Największe oszczędności przy budowie domu można wygenerować na etapie tworzenia fundamentów. Należy pamiętać, że domy z bali są lekkie i nie tak wymagające, jak domy murowane. W związku z tym, nie trzeba będzie wykonywać dodatkowych zbrojeń, aby cała konstrukcja była bezpieczna i stabilna. W niektórych przypadkach można nawet zdecydować się na węższe fundamenty, które nie będą musiały opierać się na szerokich ławach. Ściany fundamentów, jeżeli chodzi o domy z drewna nie muszą być grubsze niż 25 cm. Dzięki tak małym wymogom, jeżeli chodzi o fundamenty, można będzie sporo na nich zaoszczędzić.

Prosty projekt

Domy z drewna same w sobie są piękne. Nie trzeba kombinować z projektem, aby uzyskać wygląd, o jaki nam chodzi. I tutaj również możesz sporo zaoszczędzić. Architekt nie weźmie zbyt dużo za projekt prostej bryły domu bez większych udziwnień. A takie właśnie są domy z bali.

Brak problemów z wykończeniem

Jeżeli zdecydujesz się na stworzenie prostego drewnianego domu, będziesz mógł zaoszczędzić także na jego wykończeniu. Nie będzie problemów z prowadzeniem instalacji elektrycznej i hydraulicznej w takim wnętrzu. Nie będzie w nim zbyt dużo zakamarków. To również zmniejszy koszt całej inwestycji. Można przyjąć, że koszt wykończenia pomieszczeń w czymś takim jak domy drewniane może być nawet o 1/4 mniejszy w porównaniu z domami murowanymi. Oszczędności można wydać na wyposażenie i wystrój pomieszczeń. Skandynawski styl jako ekologiczny i bazujący na naturalnych materiałach, sprawdzi się w tej roli znakomicie.

Wybór drewna

Oczywiście podstawowym elementem konstrukcyjnym ekologicznego domu jest drewno. Tutaj również możemy poszukać oszczędności, ale nie do przesady. Jeżeli wybierzesz zbyt słabą jakość drewna, drewniane domy z bali mogą po pewnym czasie zacząć zawodzić. W domu może pojawić się wilgoć lub grzyb, a tego na pewno nikt by nie chciał. Lepiej jednak zaoszczędzić na projekcie czy fundamentach. Wtedy budowa domów drewnianych będzie tańsza, a nie odbije się na jakości mieszkania w takim budynku.

budowa domów drewnianych

Drewniany dom poza miastem?

Chyba nie ma osoby, która by o tym nie marzyła. Oczywiście oprócz tych, które już wcieliły to pragnienia w życie. Gdy podejmiesz decyzję o budowie domu, musisz podjąć kilka ważnych decyzji. Pierwszą będzie wybór drewna potrzebnego do stworzenia wymarzonego budynku. Kolejną: sposób jego impregnacji. Finalnie należy zadbać o wystrój wnętrza. Styl skandynawski znakomicie wpasuje się w drewniane ściany.

Gatunki drewna do budowy domu

Najlepszymi gatunkami drewna, jakie można wykorzystać do zbudowania drewnianego domu są:

  • modrzew – jest to wysokiej jakości materiał, który jednak sporo kosztuje i jest stosunkowo uciążliwy w procesie obróbki. Charakteryzuje się wysoką odpornością na wodę, najlepszą trwałością i brakiem skłonności do pęcznienia. Wykonując elewację z tego rodzaju drewna, domy drewniane zyskują na atrakcyjnym wyglądzie
  • jodła – jest to wytrzymały materiał, który jednak ma skłonność do pękania wzdłuż słoi. Najczęściej wykonuje się z niego bale konstrukcyjne, ponieważ ma skłonności do pleśnienia i pęcznienia
  • świerk – materiał ten jest łatwy w obróbce. Ma skłonność do pęcznienia i skręcania podczas suszenia, ale jest możliwość naturalnego przywrócenia odpowiedniego kształtu. Jeżeli budujesz domy z bala, świerk możesz wykorzystać na okładziny, podłogi i schody
  • sosna – jest to materiał miękki i łatwy w obróbce. Ma małą skłonność do pęcznienia. Jest to powszechnie stosowany materiał konstrukcyjny, ze względu na jego niską cenę. Jest możliwe, aby z udziałem tego drewna powstały domy z drewna, ale trzeba przygotować się na niewielkie kłopoty z impregnacją

Dlaczego warto impregnować drewno?

Budowa domów drewnianych wiąże się z koniecznością wykonania wielu obowiązkowych prac. Jedną z nich jest impregnacja drewna. Pomaga ona ochronić materiał przed promieniowaniem UV, deszczem, wodą i wilgocią, ogniem, uszkodzeniami mechanicznymi, grzybem i pleśnią, a także przed różnego rodzaju szkodnikami.

Rodzaje impregnatów do drewna

Zawsze domy z bali należy zabezpieczać impregnatami technicznymi oraz ochronno-dekoracyjnymi. Można tutaj skorzystać z preparatów zapobiegających już na surowe drewno oraz zapobiegających i zwalczających na drewno nowe lub stare, które już znajduje się na domu.

Warto także zastosować preparaty konserwacyjne, dzięki którym uda się zabarwić drewno na ładny odcień i ochronić je przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych oraz wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi.

domy całoroczne z bali

Drewniane domy coraz mocniej przebijają się w naszej polskiej rzeczywistości. Nie stanowią one już synonimu budynków dla biedoty, której nie stać na to by postawić do murowany. Również technologia budowy takich domów zmieniła się na przestrzeni lat, dzięki czemu budowle takie są o wiele bardziej trwałe. Domy drewniane pierwotnie zaczęły się popularyzować jako letniskowe altany na działkach. Szybko jednak ludzie zauważyli, że mogą również służyć im jako całoroczne budynki. Wystarczy tylko zrobić niewielki remont, zainstalować ogrzewanie i ocieplenie.

W miarę polepszania się poziomu życia w kraju ludzie mieszkający w miejskich blokowiskach zaczęli myśleć o wyprowadzce na przedmieścia i postawieniu własnego domu. Tutaj właśnie do gry weszły domy drewniane z bali, które są świetnym a zarazem tanim wyjściem z sytuacji, gdy chcemy zbudować własny dom. Ich konstrukcja zapewnia trwałość niezależnie od warunków atmosferycznych, dobrą termoizolację, a także daje przytulny klimat wewnątrz.

Budowa domów drewnianych przebiega znacznie szybciej niż budynków murowanych, a także nie wymaga aż tak wielkich nakładów finansowych. Między innymi to skłoniło ludzi mieszkających w blokach do przeprowadzki "na swoje". Niska cena oraz pogarszające się warunki mieszkania w wielkich metropoliach, głównie przez narastający problem smogu, pchnęły ludzi do migracji na przedmieścia. Domy całoroczne z bali mają więc szansę stać się niedługo stać się stałym elementem przedmieść i nie tylko, ale także na stałe wpisać się do naszej lokalnej kultury. Zaoszczędzone pieniądze na budowie, można przeznaczyć na jego wyposażenie. W trend ekologiczny wpisuje się doskonale styl skandynawski, który łączy w sobie funkcjonalność i ekologiczne podejście do wystroju.