skandynawski styl

Drewno na podłogach i w meblach

Styl skandynawski od kilku już lat wyznacza trendy w aranżacji naszych wnętrz. Opiera się na prostych założeniach, które można wykorzystać do stworzenia pięknego domu. Są to: minimalizm formy i wykorzystanie naturalnych materiałów, szczególnie drewna. Skandynawski styl lubi wnętrza w jasnych barwach. Dlatego ściany najczęściej są białe lub w jasnych odcieniach szarości, co rozjaśnia pomieszczenie. Podłoga to zwykle parkiet lub deski z litego drewna, ale w jasnym odcieniu, by nie zaciemniała wnętrza. Czasami podłogę maluje się w jasnych barwach. W efekcie otrzymujemy przyjemną dla oka powierzchnię, która posłuży długie lata. Również meble powinny być z naturalnego surowca, w praktyce najczęściej oznacza to drewno. Powszechne są masywne komody i szafy, które dzięki jasnej farbie lub lakierowi sprawiają wrażenie lekkich.

Styl skandynawski to monotonia?

Czy używając jedynie białego i odcieni szarości, takie wnętrze nie będzie zbyt monotonne? Z ratunkiem przychodzi natura i jej różnorodne tekstury. Zaczynając od podłogi i wzorów drewnianych desek, poprzez fakturę mebli, aż po skandynawskie dodatki. Wykorzystując różnorodne materiały można sprawić, że całość będzie dawać wrażenie czystości, elegancji i przytulności. Drewno ma szczególne miejsce w stylu skandynawskim, bo wprowadza do wnętrza poczucie przytulności i bliskości z naturą. Przy tym jest łatwo dostępne i proste w obróbce. Nie dziwi zatem, że nasi północni sąsiedzi wykorzystują je w takich ilościach.

Egzotyczny bambus

Znajdziemy meble wyraźnie eksponujące teksturę drewna, czy krzesła z plecionym siedziskiem jakby z obrazu van Gogha. Również bambus, dzięki lekkości i walorom wizualnym wpisał się w styl skandynawski wnętrza. Krzesła, wieszaki, stoliki, bambusowe wózki kuchenne – te skandynawskie dodatki idealnie wpasowują się w estetykę stylu, mimo egzotycznego pochodzenia bambusa. Myśląc nad kolorystyką tych urozmaiceń, warto pamiętać, że użyte kolory powinny występować w naturze. Najczęściej to turkus, błękit, mięta, zieleń i delikatny róż. Urządzając takie wnętrze nie można zapomnieć o naturalnych materiałach i subtelnych kolorach. Trzymając się tych prostych zasad, uczynimy nasze wnętrze przyjemnym miejscem do życia.