Funkcjonalność w parze z dekoracyjnością
Ogród, to często wizytówka całej posesji. Już na pierwszy rzut oka widać zadbane trawniki i rabaty kwiatowe. Obszary te porządkują idealnie drewniane płotki. W ogrodnictwie bowiem często estetyka idzie w parze z funkcjonalnością. Płot ogrodowy drewniany jest ozdobnym, a zarazem praktycznym dodatkiem. Jego obecność w ogrodzie może całkowicie odmienić charakter otoczenia. Doda rustykalnego uroku lub eleganckiego wykończenia. Warto bowiem pamiętać, że płot z drewna może przybierać różne oblicza. Producenci dbają o dopasowanie do różnych stylów architektonicznych. Dom drewniany będzie się komponował tak samo dobrze, jak dom murowany.
Drewno, to materiał naturalny. Doskonale komponuje się więc z zielenią ogrodu. Ogrodzenia mogą być subtelne i niemal niewidoczne. W innych koncepcjach będą stanowić wyraźny element dekoracyjny. Kolorystyka także znacznie oddziałuje na wygląd całości. Drewno niebarwione będzie dodatkiem naturalnym. Z kolei pomalowanie płotu w kolorze innych elementów stworzy spójną koncepcję całości.
Jak wykorzystać drewniane płotki w ogrodzie?
Płotki ogrodowe drewniane pełnią różnorodne funkcje. Ich podstawowym zadaniem jest wyznaczanie granic poszczególnych części ogrodu. Estetycznie oddzielają rabaty kwiatowe od trawnika. Tworzą również ścieżki bądź wyznaczają przestrzeń dla warzywnika. Wyższe płoty lamelowe są również doskonałym sposobem na stworzenie intymnej przestrzeni. W tak zbudowanym zakątku ogrodu można się zrelaksować bez obaw o niechciane spojrzenia sąsiadów czy przechodniów.
Nie w każdym ogrodzie jest miejsce na duże pergole. Ich rolę spokojnie przejmą płotki drewniane. Są bowiem idealne do wspierania roślin pnących. Pozwalają roślinom pięknie się rozwijać. Tym samym tworzą malownicze zakątki w ogrodzie. Decydując się na takie rozwiązanie, należy pamiętać, aby płot był solidny. Rozrośnięte winorośle są ciężkie. Mogą więc zniszczyć ogrodzenie słabej jakości.
Nieodzowna konserwacja drewnianych konstrukcji
Płot ogrodowy drewniany jest piękny. Jednak należy włożyć nieco pracy, aby utrzymać ten stan przez dłuższy czas. Ważna jest bowiem odpowiednia konserwacja. Drewno jest podatne na działanie czynników zewnętrznych. Wilgoć, słońce czy szkodniki negatywnie oddziałują na konstrukcję i estetykę.
Impregnacja jest najważniejszym krokiem w konserwacji drewna. Chroni przed wilgocią i szkodnikami. Dobry producent płotów drewnianych oferuje wyroby już zaimpregnowane ciśnieniowo. W takim wypadku ponowna impregnacja nie jest konieczna przez kilka sezonów. Wybór farby zależy od preferowanego wyglądu. Może to być farba kryjąca lub lakier podkreślający naturalną strukturę drewna.
Dobrą praktyką jest regularne czyszczenie ogrodzenia z mchu i zanieczyszczeń. Warto też kontrolować czy sztachety drewniane nie pękają i nie luzują się. Wszelkie usterki trzeba usuwać na bieżąco.